دوشنبه ۸ آذر ماه ۱۴۰۰ فعالیت دومین نمایشگاه اختصاصی محصولات ایران در شهر نمایشگاه ها در دمشق با حضور ۱۶۴ شرکت تجاری و صنعتی و بیش از ۷۰ نفر از نهادهای دولتی و بخش خصوصی، آغاز شد.

در خلال این نمایشگاه جلسات کمیته مشترک بازرگانی و جلسات کمیته مشترک صنعتی و برگزاری گردهمایی فرصت های سرمایه گذاری و انجام دیدارهای رسمی با هیئت ایران و تعدادی از وزارتخانه ها و مقامات سوری برگزار شد.

فعالیت های همزمان با نمایشگاه فرصتی برای دیدار تجار سوری و ایرانی و بررسی بهترین راه کارها با هدف تحکیم همکاری مشترک بود.

شایان ذکر است که این نمایشگاه در زمینی به مساحت ۴۵۹۰ متر مربع برگزار شد که شاهد ارائه محصولات متنوع از جمله تجهیزات پزشکی، مصالح ساختمانی، طرح های معماری، تجهیزات کشاورزی، تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی، علاوه بر مواد غذایی، منسوجات، خودرو ها و غیره بود.

افتتاحیه دومین نمایشگاه اختصاصی ایران در دمشق سوریه

این نمایشگاه توسط فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان و دکتر محمد سامر الخلیل وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه در مرکز بین المللی نمایشگاه‌های دمشق و با حضور شماری از بازرگانان و سرمایه گذاران دو کشور افتتاح شد.

سید رضا فاطمی امین، وزیر صمت کشورمان در اظهاراتی در جمع خبرنگاران ضمن ابراز علاقمندی برای فعال شدن مجدد ظرفیت‌های اقتصادی و صنعتی سوریه و بازیابی اقتصاد این کشور، برای سرمایه گذاری مشترک در سوریه به منظور تامین مصارف داخلی و صادرات به کشور‌های منطقه اعلام آمادگی کرد.

دکتر محمد سامر الخلیل وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه با اشاره به اینکه اکثر شرکت ها تلاش دارند که در زمینه سرمایه گذاری چه به صورت مستقیم یا از طریق همکاری با دو بخش عام و خاص شرکت کنند، گفت: همکاری تجاری نه تنها شامل مبادلات تجاری بلکه این همکاری در زمینه صادرات به بازارهای دو کشور امتداد می یابد.

فهد درویش که مسئولیت اتاق بازرگانی مشترک با ایران را برعهده دارد، برگزاری این نمایشگاه‌ها در شرایط سخت اقتصادی فعلی سوریه را مهم ارزیابی کرد، چرا که در بهبود شرایط اقتصادی سوریه و در مقابله با تحریم‌های ظالمانه نقش بسزایی دارد و همچنین روابط دو کشور را مستحکم‌تر می‌سازد.

بسیاری از بازرگانان حاضر در نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های اقتصادی را تحسین و آن را گامی بلند در مسیر ارتقای همکاری‌های اقتصادی ایران و سوریه ارزیابی کردند.

تصاویر افتتاحیه دومین نمایشگاه اختصصای ایران در دمشق سوریه

تصاویر افتتاحیه دومین نمایشگاه اختصصای ایران در دمشق سوریه