حضور شرکت‌های ایرانی در سوریه و نوع این حضور و قانون تجارت آزاد دو کشور که مشکلات اساسی داشت، مطرح و قرار شد که ظرف یک هفته تا ۱۰ روز قانون ۸۸ قلم کالای استثنای تجارت آزاد را تبدیل به ۴۰ قلم کالا شود.

رییس دفتر تجارت ایران و کشورهای عربی اظهار داشت: در سفر وزیر صمت به قرار شد که ظرف یک هفته تا ۱۰ روز، قانون ۸۸ قلم کالای استثنای تجارت آزاد تبدیل به ۴۰ قلم کالا شود.

 

مهدی عباسی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد جزییات سفر وزیر صمت به سوریه اظهار کرد: وزیر صمت و هیئت همراه که شامل رییس سازمان توسعه تجارت و مدیر دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت و ۷ نفر از نمایندگان مجلس بود، دیدارهای مختلفی در سوریه از جمله دیدار با وزرای اقتصاد، صنعت، تجارت خارجی، تجارت داخلی و نفت داشتند. در این سفر در مورد موضوع تفاهم‌نامه‌های قبلی، حمل و نقل، تهاتر، مسائل  مالی و چالش‌های موجود بحث شد.

وی افزود: جلسه‌ای هم با بخش خصوصی ایرانی که در بازار سوریه هستند داشتند که در مورد قوانین دولت سوریه و مشکلات ایجاد شده بحث شد. استفاده از خط اعتباری نیز در این جلسات مطرح و قرار شد کمیته‌های فنی در سوریه حضور پیدا کرده و این مسائل را پیش ببرند. همچنین در این سفر موضوع سرمایه‌گذاری، کراس استاف و صادرات مجدد از طریق سوریه نیز در این سفر مورد توجه بود.

رییس دفتر تجارت ایران و کشورهای عربی تصریح کرد: حضور شرکت‌های ایرانی در سوریه و نوع این حضور و قانون تجارت آزاد دو کشور که مشکلات اساسی داشت، مطرح و قرار شد که ظرف یک هفته تا ۱۰ روز قانون ۸۸ قلم کالای استثنای تجارت آزاد را تبدیل به ۴۰ قلم کالا شود.

وی اضافه کرد: سوریه در سه بخش تجارت، خدمات فنی و مهندسی و سرمایه‌گذاری قابلیت کار دارد. در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی جلسات بسیار خوبی برگزار شد. در حوزه‌های تجارت داخلی و خارجی نیز بحث شد. در حوزه صنعت نیز با وزیر صنعت سوریه بحث مفصلی انجام و پروژه‌هایی که ایران می‌تواند در این حوزه روی آنها کار کند می‌تواند به شکل تهاتر پیش برود.

عباسی تصریح کرد: همچنین از ظرفیت صادرات سوریه به کشورهای همجوار استفاده شود. می‌توان از طریق صادرات مجدد از سوریه به کشورهای عربی صادات انجام داد. علاوه بر این قرار شد سرمایه‌گذاری‌هایی در شهرک‌های صنعتی حسیا، عدرا و شیخ نجار انجام شود.

وی ادامه داد: مقرر شد که یک کمیته فنی و تجاری در سوریه مستقر شود تا دوطرف کارها را به جد و به سرعت پیش ببرند تا تجارت دو کشور به جایگاه خوبی دست یابد.

رییس دفتر تجارت ایران و کشورهای عربی اظهار داشت: در مورد ترانزیت کالا نیز بحث‌هایی شد تا راه زمینی سوریه باز شود. وزیر اقتصاد سوریه نیز پیگیری‌های لازم را از دولت عراق انجام می‌دهد تا بتوان از این ظرفیت استفاده کرد. موضوع دیگری که مطرح شد این بود که خط کشتیرانی سازماندهی شود، فرصت‌هایی نیز به سوری هایی که می‌خواهند در ایران سرمایه‌گذاری کنند معرفی شد.

عباسی با اشاره به ظرفیت‌های نفتی ایران گفت: در مورد افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های زمین‌شناسی و ثروت معدنی از طریق فعال‌سازی تفاهم نامه امضا شده بین بنیاد کل زمین شناسی سوریه و بنیاد زمین شناسی ایران در مورد تبادل محصولات معدنی با نیازهای سوریه در گاز خانگی و نفت مورد نیاز  پالایشگاه حمص صحبت‌هایی انجام شد. توافق‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های زیادی بین دو کشور در زمینه کاری وزارت نفت وجود دارد و کار در حال انجام و پیگیری است. همچنین دو طرف درباره همکاری در زمینه تبدیل خودروها به گاز سوز (CNG) و تامین نیازهای بخش نفت به مواد شیمیایی و تجهیزات نفتی گفت‌وگو کردند

 جزییات مذاکرات وزیر صمت در سوریه با گزارش مدیر دفتراقتصادی ایران در حلب

جزییات مذاکرات وزیر صمت در سوریه با گزارش مدیر دفتراقتصادی ایران در حلب