وبینار استفاده از فرصت های صادرات، سرمایه گذاری تجاری و گردشگری در کشور سوریه با حضور دبیر کل و اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس، مهندس عباسی مدیر دفتر اقتصادی ایران در سرکنسولگری حلب سوریه، دبیر کل بسیج تجار و فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی ایران، رئیس دفتر تسهیل خدمات تجاری بین ایران و سوریه و فعالان بخش خصوصی استان برگزار شد.

در این جلسه مقرر شد بانک اطلاعاتی تجار و واردکنندگان کشور سوریه با هدف گسترش مبادلات اقتصادی بین فعالان اقتصادی فارس و کشور سوریه در اختیار اتاق بازرگانی فارس قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، علی عوضپور دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس در این جلسه گفت: سوریه یکی از کشورهای هدف گذاری شده برای صادرات کالاهای استان فارس است و کالاهای فارس می توانند حضور خوبی در بازار کشور سوریه داشته باشند.

وی افزود: هدف ما در گسترش مبادلات تجاری فارس و کشور سوریه برقراری ارتباط تجاری دو سویه و متقابل در حوزه واردات و صادرات است و فعالان اقتصادی فارس آماده همکاری با تجار کشور سوریه و شهر حلب هستند

در ادامه این جلسه مهندس مهدی عباسی مدیر دفتر اقتصادی ایران در سرکنسولگری حلب سوریه با اشاره به معرفی فرصت‌های موجود در کشور سوریه گفت: کشور سوریه قبل ‌از بحران جنگ به ۵۷ کشور صادرکننده بوده و شرایط اقتصادی نسبتاً خوبی داشته است که شهرهای دمشق، حلب، حمص، حماه، و بندر لاذقیه از جمله شهرهای مهم اقتصادی کشور سوریه هستند.

وی افزود: کشور سوریه از سال ۲۰۰۵ عضو قانون تجارت تعرفه گمرکی صفر بوده‌ است که در حال حاضر با ۱۸ کشور عضو اتحادیه عرب تعرفه گمرکی صفر دارد و همچنین این کشور دو هزار و ۹۳۵ قلم تعرفه گمرکی (HSCode) وجود دارد که با توجه به این موضوع می‌توان از فضای این کشور برای صادرات و واردات استفاده کرد.

مهندس عباسی با بیان اینکه فرصت ها در بحران به وجود می‌آید ادامه داد: ما در دستگاه دیپلماسی از تمام تجار و فعالان اقتصادی برای گسترش مراودات تجاری با کشور سوریه حمایت می کنیم و تلاش می کنیم صادرکننده و واردکنندگان ما از آسیب به دور باشند.

 

در ادامه این جلسه خسرو فروغان عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: ارتباط کشور ما با سوریه از دیرباز مثبت بوده است و در سالهای گذشته نیز فعالیت های تجاری بین دو کشور برقرار بوده است و در حال حاضر با توجه به موقعیت کشور سوریه زمان خوبی است که تجار و بازرگانان ایران و فارس در بازار این کشور حضور یابند.

سهراب شرفی عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس هم در این جلسه گفت: ایران در صادرات به کشورهای منطقه رقبای قوی دارد لذا حضور تجار در هر کشور باید بر اساس استانداردهای روز، سنجش شرایط اقتصادی و فرهنگی و احتماعی کشور هدف صادراتی و پویا باشد.

در ادامه هادی حنایی عضو هیات نمایندگان و نائب رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: استان فارس یکی از تولیدکنندگان اصلی مرکبات ایران است که در این زمینه در بازار سوریه بازار خوبی داشته باشد لذا باید بستر برای صادرکنندگان فراهم شود تا صادرکننده با خیال آسوده صادرات خود را انجام دهد.

محمد جواد اسلامی دبیر کل بسیج تجار و فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی ایران هم گفت: عمده هدف بسیج تخصصی اتاق‌های بازرگانی ایجاد رونق اقتصادی، اشتغال‌زایی و آسان‌سازی معیشت مردم است که در این زمینه یکی از مباحث مهم بحث رونق صادرات است که بازار سوریه فرصت خوبی برای کالاهای ایرانی است.

 

مقداد ده نمکی رئیس دفتر تسهیل خدمات تجاری بین ایران و سوریه هم گفت: بازار سوریه فرصت مغتنمی برای کشور ماست و فرصتی است که از تحریم‌ها به وجود آمده است درست است که کار بسیار سخت است اما باید برای ورود به بازار سوریه و افزایش صادرات محصولات ایرانی تلاش کرد.

در این جلسه به پیشنهاد اعضای، مقرر شد طرح خواهر خواندگی شیراز و شهر حلب سوریه پیگیری شود.

(اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس)