تحقیق انجام شده که در زیر ارائه شده است، طی یک فعالیت گسترده توسط مرکز آمار سوریه از ۲۸۰۰۰ خانوار سوری انجام شده که اطلاعات آن میتواند نقشه جامعی را در اختیار گروه های مختلف در حوزه های سلامت و خانواده قرار دهد.

سوریه پس از شروع جنگ با معضلات بزرگ اقتصادی و اجتماعی زیادی روبرو شد که پیش از شروع جنگ در سال ۲۰۱۱ هیچکدام از آنها را تجربه نکرده بود. مهمترین این معضلات موضوع پناهندگان و آوارگان مناطق مختلف سوریه و مهاجرت بسیاری از ثروت های انسانی سوریه به خارج از کشور بود.

همچنین این جنگ تاثیرات جبران ناپذیری را برای حوزه زیرساخت های اجتماعی به خصوص در بخش سلامت و آموزش به همراه داشت که باعث از بین رفتن زیرساخت خدمات بهداشت عمومی و آموزش شد که این دو مهمترین عوامل برای رشد پایدار هر جامعه ای هستند.

در زمینه اقتصادی نیز سوریه پس از شروع جنگ بار بزرگی را بر دوش دولت برای تامین مواد اولیه معیشتی تحمیل کرد از سوی دیگر نیز از بین رفتن تاسیسات صنعتی که طی دهه ها برای تولید ایجاد شده بود به دلیل جنگ از بین رفت و این دو معضل بزرگ در سایه تحریم های گسترده بین‌المللی تاثیرات بی شماری را در ترکیب دیموگرافی جامعه سوریه از نظر میزان اشتغال و میزان نیروی کار به جای گذاشت و باعث ایجاد موج بیکاری گسترده در کشوری شد که روزی به یکی از کشورهای خودکفا در تولید بسیاری از کالاها و مواد اساسی تبدیل شده بود.

تمام این ۲۸۰۰۰خانوار طی یک بررسی دقیق و بر اساس پراکندگی جمعیت در استان های مختلف در دهک های مختلف دسته بندی و مورد ارزیابی قرار گرفتند‌.

جدول بالا نشان می‌دهد میزان ۳۳.۲% از جمعیت را افراد زیر ۱۵سال تشکیل می دهند و نیروی انسانی فعال یعنی ۱۵-۶۵ سال ۶۱.۵% را به خود اختصاص داده ‌اند این در حالی است که میزان افراد بالای ۶۵ سال تنها ۵.۳% است. نکته مهم درباره ترکیب جمعیتی در بازه عمری ۲۰ تا ۴۴ سال این است که نسبت زنان به مردان با ۳۶% به ۳۰% است.

متوسط تعداد افراد خانوار در سوریه ۴.۷ نفر است که بالاترین نسبت را استان های دمشق و درعا به خود اختصاص دادند و کمترین نسبت افراد خانوار در استان های سویدا و لاذقیه مشاهده شد.

این جدول نشان دهنده آن است که ۸۱% از ساکنان سوریه در داخل کشور حضور داشته و تنها ۱۸% از ساکنان مهاجرت کرده‌اند همچنین نسبت افراد بازگشته از مهاجرت بسیار ناچیز بوده که این نسبت میان زنان و مردان به طور مساوی تقسیم شده است.

در این جدول طی ۱۰سال نسبت افرادی که ازدواج کردند ۵۰% و نسبت کسانی که تا به حال تجربه ازدواج را نداشتند ۴۵% است و ما بقی افراد جزو مطلقه و بیوه محسوب می شوند البته به دلیل جنگ میزان بیوهگی در میان زنان نسبت مردان افزایش چشمگیری داشته است.

متوسط بیکاری طی ۱۵ سال در کل سوریه شاخص ۱۵.۲% را نشان می دهد در این میانن استان های خیمه و قنیطره با ۲۸ %بیکاری بالاترین آمار و استان های حماه و حلب با ۱۰% کمترین آمار بیکاری را به خود اختصاص داده ‌اند.

همانطور که در جدول ملاحظه می شود نسبت مشکلات جسمی در استان های مختلف به دلیل آثار جنگ به خصوص در مشکلات بینایی، شنوایی و حرکتی افزایش داشته همچنین افزایش مشکلات در ارتباط گیری از دیگر آثار اجتماعی به وجود آمده پس از جنگ است

میزان افراد مبتلا به بیماری های مزمن به طور متوسط ۱۴.۶% است این در حالی است که استان های سویدا و دمشق نسبت بالای ۲۰ درصد را به خود اختصاص داده و استان های خیمه و حماه با ۱۱% کمترین مبتلایان را دارند.

این نمودار نشان می دهد که ۵۳% از کل خانوارهای طرح حداقل یک نوع کمک معیشتی دولتی یا غیر دولتی دریافت می کنند که در این میان خانواده های ساکن در قنیطره با ۹۸% و خانواده ها استان درعا با ۹۵% بیشترین آمار و خانوارهای استان حسکه با ۲۳% کمترین کمک را دریافت می کنند.

به طور متوسط هر خانوار سوری ۱۱۵.۹ هزار لیر برای مصارف خود هزینه می کند که در این میان ۵۸.۷% به مواد غذایی و ۴۱.۳% به خرید کالاهای غیر خوراکی اختصاص میابد در این میان خانوارهای ساکن دمشق بیشترین مصرف و خانوارهای استان قنیطره کمترین میزان مصرف را به خود اختصاص داده‌اند.

این جدول نشان می‌دهد که تنها ۳۳% از خانوارهای سوریه از امنیت غذایی برخوردار هستند که استان دمشق بیشترین و استان حماه کمترین درصد این خانوارها را در خود جای داده این در حالی است که طبق آمار ۵۳%از خانواده های سوری از امنیت غذایی برخوردار نیستند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد میان زندگی شهری و روستایی از نظر عدم وجود امنیت غذایی نسبت مساوی وجود دارد ولی در روستاها با احتمال از بین رفتن این امنیت با افزایش ۵ درصدی نسبت به خانواده های شهر نشین مواجه بودیم.

طبق بررسی‌ها نوزادانی که در شش ماه اول خود از شیر مادر تغذیه می‌کنند ۷۸.۶% را تشکیل می دهند و استان‌های حلب و دمشق بیشترین آمار را به خود اختصاص دادند و کودکانی که به طور کامل از شیر خشک استفاده می‌کنند ۶.۵% از آمار را تشکیل داده که بیشتر آنها در استان‌های طرطوس و لاذقیه حضور دارند.

طبق بررسی‌ها مشخص شد که ۶۰.۸% کودکان دوره واکسن خود را کامل کرده و ۳۸% نیز این دوره را به پایان نرساند و اصلی‌ترین عامل آن کم بودن عمر متولدین جدید است.

طبق بررسی مشخص شد که ۶۰.۴ % از زنان از وسایل جلوگیری از بارداری استفاده می کنند و بیشترین زنانی که از وسایل تنظیم خانواده استفاده دارند در استان‌های حماه و لاذقیه حضور دارند و استان درعا نیز کمترین استفاده را دارند.

(مرکز آمار سوریه سال ۲۰۲۲ میلادی)